need 1 hr 30 min please 0

      

 

Question 2.

      

 

Question 3.

Save your time - order a paper!

Get your paper written from scratch within the tight deadline. Our service is a reliable solution to all your troubles. Place an order on any task and we will take care of it. You won’t have to worry about the quality and deadlines

Order Paper Now
 
Standard costs
     
   
Materials (4 ounces at $4)
   
$16 
   
Direct labor (1 hour per unit)
   
$7 
   
Variable overhead (based on direct labor hours)
   
$3.50 
 
Fixed overhead budget
$16,000 
   
             
 
Actual results and costs
     
   
Materials purchased
     
     
Units
10,000 
   
     
Cost
$38,500 
   
   
Materials used in production
     
     
Finished product units
2,400 
   
     
Raw material (ounces)
10,200 
   
     
Direct labor hours
2,400 
   
     
Direct labor cost
$17,280 
   
     
Variable overhead costs
$8,250 
   
     
Fixed overhead costs
$15,700 
   
             
Required:
       
Compute the following variances (show calculations).
     
 
a. Materials usage variance
     
 
b. Labor rate variance
     
 
c. Fixed overhead budget variance
     

      

 

Question 4.

      

 

Question 5.

 
Product
Number of setups
Machine hours
Packing orders
 
 
 
 
Trumpets
5
250
75
 
 
 
 
Trombones
10
500
125
 
 
 
 
Cost per pool
$1,500 
$30,000 
$10,000 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Required (show all calculations)
 
 
 
 
 
 
a. What is the allocation rate for trumpets per setup using activity-based costing?
 
 
b. What is the allocation rate for trumpets per machine hours using activity-based costing?
c. What is the allocation rate for trumpets per packing order using activity-based costing?

      

 

Question 6.

Budgeted data     Actual results  
Unit sales 25,000    Unit sales   26,000 
Unit production 25,000    Unit production 26,500 
Fixed overhead     Fixed overhead  
  Supervision  $20,000      Supervision  $19,000 
  Depreciation  $25,000      Depreciation  $25,000 
  Rent  $12,500      Rent  $12,500 
Variable costs per unit     Variable costs  
  Direct materials  $20.00      Direct materials  $530,000 
  Direct labor  $25.00      Direct labor  $640,000 
  Supplies  $0.25      Supplies  $6,100 
  Indirect labor  $1.25      Indirect labor  $30,000 
  Electricity  $0.15      Electricity  $4,000 
Required:        
 
Prepare a performance report for all costs, showing static budget variances (indicate F or U).